مرکز دانلود فایل یک فایل

اطلاعیه فروشگاه

در هنگام خرید حتما روی دکمه تکمیل خرید در صفحه بانک کلیک کنید تا پرداخت شما تکمیل شود مراحل پرداخت را تا آخر و دریافت کدپیگیری سفارش انجام دهید ؛ در صورتی که نتوانستید پرداخت الکترونیکی را انجام دهید چند دقیقه صبر کنید و مجددا اقدام کنید و یا از طریق مرورگر دیگری وارد سایت شوید یا اینکه بانک عامل را تغییر دهید.پس از پرداخت موفق لینک دانلود به طور خودکار در اختیار شما قرار میگیرد و به ایمیل شما نیز ارسال میشود.ضمنا برای اینکه راحت تر محصول مورد نظرتون رو پیدا کنید از قسمت (جستجوی محصولات) بالای صفحه استفاده کنید. با تشکر

دانلود مقاله کامل درباره مطالعه و شبيه سازي قطع تحريک ژنراتور در ساختارهاي مختلف شبکه قدرت

لینک دانلود و خرید پایین توضیحات

فرمت فایل word  و قابل ویرایش و پرینت

تعداد صفحات: 7

 

مطالعه و شبيه سازي قطع تحريک ژنراتور در ساختارهاي مختلف شبکه قدرت

چكيده: سيستم تحريک ژنراتور سنکرون يکي از تجهيزات مهم در عملکرد، کنترل ژنراتور و پايداري سيستم قدرت است. رله قطع تحريک بر اساس اندازه گيري امپدانس عمل می کند، این رله سهم مهمی در عملکرد سیستم حفاظت دارد، که باعث آسیب دیدن کمتر ژنراتور سنکرون می شود و همچنین شبکه قدرت را در برابر زیان های ناشی از افت ولتاژ ترمینال ژنراتور حفاظ می کند . در اين مقاله با مروري بر تحقيقات انجام شده، ساختارهاي مختلف از يک شبکه تحت مطالعه آورده شده و با شبيه سازي هاي انجام شده عکس العمل ژنراتورها در برابر قطع تحريک هریک از واحدها نشان داده شده است. در اين ساختارها اثر فاصله بين ژنراتورها، ژنراتورهاي موازي و ميزان بار بر روي امپدانس ديده شده و نيز مطالعه نحوه اثر گذاري تغييرات تحريک يک ژنراتور بر ژنراتور ديگر بررسي می شود.‬‬‬

كلمات كليدي: ژنراتور سنکرون، قطع تحريک (L.O.E)، رله قطع تحريک، ساختار شبکه قدرت.

1- مقدمه

ضرورت داشتن حفاظت قطع تحريک (L.O.E) براي هر ژنراتور از آن جهت که قطع تحريک مي تواند صدماتي هم به ژنراتور و هم به شبکه قدرت وارد کند امري روشن است. براي تشخيص خطاي L.O.E تا کنون از روش هاي مختلفي استفاده شده است[1] :

– رله undercurrent براي تشخيص شرايط مدار باز شدن مدار تحريک

– رله overcurrent براي حالت اتصال کوتاه آن

– رله revers-var که در ترمينال ژنراتور نصب مي شود و در صورت جذب توان راکتيو توسط ژنراتور تريپ مي دهد.

– رله undervoltage در مدار تحريک

– رله امپدانس در ترمينال ژنراتور.

تجربيات نشان مي دهد که رله امپدانسي از رله هاي جريان ميدان و يا توان راکتيو معکوس بهتر و دقيق تر عمل مي کند. براي تنظيم اين رله از offset برابر 1/2X'd استفاده مي شود و شعاع منطقه عملکرد رله را برابر Xd (رئکتانس حالت ماندگار ژنراتور) قرار ميدهند [1,2]. حتي مي توان براي رله مذکور دو. تنظيم در نظر گرفت. در اين صورت offset رله دوم را مانند قبل در نظر ميگيرند و شعاع رله را برابر 1p.u بر اساس امپدانس مبناي ژنراتور تنظيم مي کنند [3]. دايره کوچکتر براي عملکرد سريع رله است و دايره بزرگتر کندتر بوده ولي در شرايط بارگذاري کم ژنراتور نيز خطاي L.O.E را تشخيص مي دهد. در شرايط بار راکتيو بزرگ مثل موتور القايي توانايي رله L.O.E براي عملکرد مناسب کاهش مي يابد لذا در سيستم هاي با تعداد موتور القايي زياد offset رله قطع تحريک را مقدار کوچک تري تنظيم مي کنند [1].

در حالت L.O.E دور ژنراتور بالا مي رود و عملکرد ماشين از ژنراتور سنکرون به ژنراتور القايي تغيير مي کند [4]. اين ژنراتور توان راکتيو زيادي جذب مي کند که مي تواند باعث افت ولتاژ و فروپاشي شبکه، ناپايداري و از دست رفتن بار شود. قطع تحريک در ژنراتور هاي بزرگ اثر شديدتري بر اين ناپايداري دارد. رله امپدانسي در حالت قطع تحريک ژنراتور براي تامين توان راکتيو نياز به منبع خارجي دارد که اين منبع خارجي مي تواند شبکه و يا ژنراتورهاي ديگر موجود باشد [1]. در حالت عملکرد جزيره اي چند ژنراتور امکان دارد ژنراتورهاي باقيمانده نتوانند به طور مناسب توان راکتيو رله امپدانسي را تامين کنند و اين امر منجر به عملکرد نادرست رله مي شود. با توجه به اندازه ژنراتور سنکرون چند دستور العمل جهت اطمينان از عملکرد صحيح رله ديستانس در حالت قطع تحريک در [1] ارائه شده است.

مشخصه L.O.E و عملکرد رله در طول نوسانات گذرا و اغتشاشات فرکانسي شبکه در [3,5] بررسي شده است. طراحي يک سيستم حفاظت L.O.E جهت کاهش اغتشاش ولتاژ در شبکه ناشي از خطاي قطع تحريک در [6] مطالعه شده است.

نحوه حرکت امپدانس ديده شده توسط رله هاي L.O.E در مدت زمان اغتشاشات پشت سر هم در [4,7] تحقيق شده است. خطاي خارجي مي تواند منجر به شروع خطاي L.O.E در ژنراتور شود. مثلا خطاي فاز به زمين خط انتقال به همراه دو اتصال کوتاه در مدار تحريک که منجر به از دست رفتن کامل تحريک مي شود. در حالت حضور خطاهاي همزمـان عملـکرد رلـه L.O.E سريعتر ميشود.

بيشتر از 50% خطاهاي ژنراتور مربوط به سيستم تحريک است لذا پيدا کردن خطاهاي کوچک اين سيستم مهم است. در [8] با اندازه گيري زاويه ولغزش يک خفاظت سريع سيستم تحريک ارائه شده است. خطاهاي داخلي ژنراتور توسط رله هاي ديجيتال قابل تشخيص هستند. نتايج نشان مي دهد که زمان کل براي تشخيص خطا و تريپ رله کمتر از نيم سيکل خواهد بود. در [9] بر اساس انداه گيري هارمونيک دوم جريان تحريک يک سيستم حفاظتي طراحي شده است. استفاده از هوش مصنوعي بر اساس شبکه عصبي جهت تشخيص از دست رفتن پايداري شبکه ، نوع خطا و به خصوص خطاي قطع تحريک در [10] بررسي شده است.

 

شکل (1): تحريک يکي از واحدهاي نيروگاه رامين

خطاي قطع تحريک مي تواند به علت اتصال کوتاه شدن و يا مدار باز شدن مدار تحريک رخ دهد . در حالتي که خطاي قطع تحريک به علت مدار باز شدن باشد نسبت به حالتي که به علت اتصال کوتاه باشد رله L.O.E پاسخ سريعتري مي دهد [7]. اين حالات به همراه شرايط بارهاي مختلف در [11] بررسي شده است.

تغيير ساختار شبکه قدرت بر امپدانس ديده شده توسط رله L.O.E تاثير گذار است و از آنجا که اين بحث در مراجع مورد برسي کمتر مشاهده مي شود. در اين مقاله تاثير ساختارهاي شبکه قدرت بر رله قطع تحريک مطالعه مي شود. اثر تغيير بار ژنراتور ، تغيير فاصله ژنراتورها در يک شبکه و اثر ژنراتورهاي موازي بر اين امپدانس بررسي مي شود. همچنين نحوه اثر گذاري تغييرات تحريک يک ژنراتور بر ژنراتور ديگر مطالعه شبه سازي مي شود. ‬‬

شبکه مورد مطالعه

شکل (2) ساختار اصلي شبکه مورد مطالعه را نشان مي دهد. مبناي اصلي شبيه سازي ها شکل (2) است و در هر مورد توضيحات لازم آورده می شود.‬‬‬‬

شبيه سازي ها با استفاده از نرم افزار Pscad انجام شده است و امپدانس به روش فوريه و با استفاده از بلوک هاي موجود انجام گرفت.

 

شکل (2): شبکه مورد مطالعه

شبکه با يک ژنراتور

در اين جا با توجه به شکل (2)، ژنراتورهاي 2و3 از شبکه جدا و ژنراتور1 مستقيماً يک بار را تغذيه مي کند. در ثانيه سوم، تحريک ژنراتور1را قطع مي کنيم. قطع تحريک ژنراتور1سبب افت ولتاژ در ترمينال ژنراتور وکاهش جريان مي شود. سرعت آن افزايش و توان خروجي اکتيو و راکتيو ژنراتور بعد از قطع تحريک کاهش نزولي خواهد داشت.

شکل (3) و (4) به ترتيب افت ولتاژ در ترمينال هاي ژنراتور و افزايش سرعت ژنراتور را نشان مي دهد.

 

شکل(3) : افت شديد ولتاژ در ترمينال هاي ژنراتور بعد از دست رفتن تحريک

 

شکل(4): افزايش سرعت زاويه اي ژنراتور بعد از قطع تحريک

شبيه سازي ها نشان مي دهد که قطع تحريک در سيستم تک ماشين را نمي توان با رله امپدانسي تشخيص داد چون که امپدانس به منطقه مورد عملکرد رله حرکت نخواهد کرد.

دو ژنراتور با اتصال مستقيم به يک بار

در اين جا، با توجه به شکل (2)، ژنراتورهاي 1و3 در شبکه موجود يک بار را تغذيه مي کنند. در اين حالت علاوه بر واحد 2 از تمام خطوط صرف نظر مي شود.

براي ژنراتور1 قطع تحريک در ثانيه 3 اعمال مي شود. سرعت تحريک ژنراتور1 بعد از قطع تحريک آن افزايش مي يابد. مطابق شکل 5 توان راکتيو خروجي آن به شدت کاهش مي يابد و در واقع توان راکتيو را مصرف مي کند.

 

شکل (5): توان اکتيو و راکتيو ژنراتور 1

حرکت امپدانس در صفحه امپدانس در دو سر ترمينال ژنراتور1 به مانند شکل (6) خواهد بود. مشاهده مي شود که امپدانس اندازه گيري شده به ناحيه تريپ رله قطع تحريک وارد می شود. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬

 

شکل(6): حرکت امپدانس از ديد ژنراتور1و تاثير قطع تحريک

سه ژنراتور با خطوط بين آنها

اين حالت با توجه به شکل (2) به اين صورت که هر سه ژنراتور در شبکه قرار دارند، و خطوط 2 و3 هرکدام 50 کيلومتر در نظر گرفته مي شوند و ژنراتور 1 نيز مستقيم به بار وصل مي شود و از خط 1 صرف نظر مي شود.

شبيه سازي ها نشان مي دهد که قطع تحريک ژنراتور 1، سبب افت ولتاژ و افزايش جريان در ترمينال آن مي شود. سرعت زاويه اي آن به آرامي افزايش مي يابد و توان راکتيو را جذب مي کند.

شکل هاي (9)- (7) نشان مي دهند که قطع تحريک ژنراتور1، باعث حرکت امپدانس ديده شده از دو سر ترمينال هاي ژنراتور2 و3 ميشود، اما فاصله آن با ناحيه عملکردي قطع تحريک زياد است ولي براي ژنراتور1 حرکت امپدانس به داخل ناحيه عملکرد رله قطع تحريک خواهد بود.

 

شکل (7): حرکت امپدانس از ديد ترمينال ژنراتور 1

 

شکل (8): حرکت امپدانس از ديد ترمينال ژنراتور 2

 

شکل(9): حرکت امپدانس از ديد ترمينال ژنراتور 3

اثر ميزان بار و فاصله

سه ژنراتور با اتصال مستقيم بار

ساختار مورد مطالعه در اين مرحله، با توجه به شکل (2)، هر سه ژنراتور يک بار بدون در نظر گرفتن خطوط، يک بار را تغذيه ميکنند و در ثانيه3 تحريک ماشين1 قطع مي شود. در شکل (10) مي توان ولتاژ تحريک و جريان تحريک ژنراتور1 را مشاهده کرد. که در ثانيه3 ولتاژ صفر مي شود ولي جريان به خاطر خاصيت سلفي نمي تواند به طور آني صفر شود ولي به صفر ميل مي کند.

مشاهده مي شود که بعد از قطع تحريک، ولتاژ ترمينال ژنراتور1 به خاطر در مدار بودن ژنراتورهاي 2و3 بعد از قطع تحريک اندکي افت مي کند.

 

شکل(10): ولتاژ و جريان سيم پيچ تحريک ژنراتور1

شکل (11) موقعيت امپدانس در صفحه امپدانس را نشان مي دهد.

 

شکل (11): موقعيت امپدانس در صفحه امپدانس رله

سه ژنراتور با اتصال مستقيم بدون بار

در اين مرحله، بدون در نظر گرفتن خطوط و بار، در شکل (2)، هر سه ژنراتور به طور مستقيم به هم متصل کرده و براي ژنراتور1 در ثانيه 3 قطع تحريک را اعمال مي کنيم.

شکل (12) تغييرات ولتاژ در ترمينال ژنراتور1 را نشان مي دهد که بسيار اندک است.

 

شکل(12): تغييرات ولتاژ ترمينال ژنراتور1

شکل هاي (15)-(12) حرکت امپدانس را از ديد ترمينال هر يک از ژنراتور ها نشان مي دهد. با توجه به شبيه سازي ها مشاهده مي شود که قطع تحريک ژنراتور 1 ممکن است باعث عملکرد رله تحريک ديگر ژنراتورها گردد. اين حالت را مي توان يک نيروگاه سه واحدي در نظر گرفت که با قطع تحريک يک واحد، کل نيروگاه از دست مي رود.

 

شکل (13) : موقعيت امپدانس در صفحه امپدانس از ديد ترمينال ژنراتور 1 که تحت تاثير قطع تحريک است.

 

شکل(14) : موقعيت امپدانس از ديد ترمينال ژنراتور 3

 

شکل(15) : موقعيت امپدانس از ديد ترمينال ژنراتور 2

اتصال دو ژنراتور با خط انتقال

با توجه به شکل(2)، در اين مرحله ژنراتور1و 3 با يک خط 50 کيلومتري به طور مستقيم به هم وصل مي شوند.‬‬‬‬‬

همچنان که انتظار ميرود ولتاژ ترمینال هاي ژنراتور1 کاهـش و


اشتراک بگذارید:


پرداخت اینترنتی - دانلود سریع - اطمینان از خرید

پرداخت هزینه و دریافت فایل

مبلغ قابل پرداخت 3,400 تومان
کدتخفیف:

درصورتیکه برای خرید اینترنتی نیاز به راهنمایی دارید اینجا کلیک کنید


فایل هایی که پس از پرداخت می توانید دانلود کنید

نام فایلحجم فایل
111_871794_9983.zip334.5k

دانلود مقاله کامل درباره اینترنت بی سیم

دانلود مقاله کامل درباره اینترنت بی سیم             لینک پرداخت و دانلود *پایین مطلب * فرمت فایل : Word ( قابل ویرایش و آماده پرینت ) تعداد صفحه :25   بخشی از متن مقاله مقدمه نیاز روز افزون به پویایی كارها ، استفاده از تجهیزاتی مانند تلفن همراه ، پیجرها و ... بواسطه وجود شبكه های بی سیم امكان پذیر شده است. اگر كاربر یا شركت یا برنامه كاربردی خواهان آن باشد كه داده و اطلاعات مورد نیاز خود ...

توضیحات بیشتر - دانلود 5,000 تومان

آخرین محصولات فروشگاه

محبوبترین محصولات